Če mislite, da je razlog za izpraznjen dizelski motor na zimsko jutro akumulator, razmislite znova. Morda gre za okvarjene grelne svečke. Dobra novica za vas je, da obstajajo stvari, s katerimi lahko zmanjšate tveganje, da ne boste mogli zagnati motorja, kar bi vam lahko pokvarilo dan.
Informacije o vžigu Dizelski motorji uporabljajo grelne svečke kot vrsto potopnega grelnika, ki segreva zrak za sesanje v zgorevalno komoro za lažji zagon, še posebej v hladnem vremenu. Pri standardnih temperaturah se okoliški zrak sesa v motorne cilindre in nato močno stisne do približno 900°C. Nato se spontano vžge ob vbrizgavanju goriva. Vendar pozimi, ko so stene cilindra hladne, batnice in ventili vlečejo toploto iz že tako hladnega zraka za sesanje, kar ni dovolj za dosego potrebne temperature zgorevanja samo s stiskanjem zraka. Potrebna je dodatna toplota – in tukaj pridejo v poštev grelne svečke. Grelne svečke je težko opaziti, ker so vgrajene v glavo motorja, zato vsak voznik ne ve, da so grelne svečke nekoliko podobne srebrnemu svinčniku. Takoj po dovodu elektrike se grelne svečke segrejejo in konica zažari. To zagotavlja dodatno toploto, potrebno za stabilno zgorevanje, in zmanjšuje izpušne pline ter druge nezaželene emisije. Po zagonu motorja se grelne svečke vrnejo ugasnejo ali nadaljujejo z delovanjem, odvisno od vrste grelne svečke.
Pravočasna preverbaHitrost in učinkovitost vseh modernih grelnih svečk je impresivna, podobno kot pri zagonu bencinskih motorjev. Vendar pa v nasprotju s klasičnimi svečkami proizvajalci avtomobilov ne določajo obveznih intervalov za zamenjavo grelnih svečk, čeprav se njihove zmogljivosti sčasoma zmanjšajo. Vozniki dizelskih avtomobilov bi morali preveriti svoje grelne svečke pred zimo, tudi če menijo, da ne obstaja problem. Odkrivanje okvare grelnih svečk lahko spregledamo spomladi in poleti, vendar nas lahko nato pri nizkih temperaturah to neprijetno preseneti, ko se avto noče zagnati. Strokovnjaki svetujejo, da, če želite zanesljiv zagon motorja skozi celo leto, ne čakajte na opozorilo na armaturni plošči in pravočasno preverite svoje grelne svečke.
Vloga pri varovanju okolja Le malo voznikov se zaveda, kako pomembne so grelne svečke, da bi avtomobil izpolnjeval trenutne standarde za škodljive emisije. Pri modernih motorjih morajo grelne svečke delovati še nekaj minut po zagonu motorja (t.i. „naknadno žarenje“), da se zmanjšajo emisije izpušnih plinov. Prav tako mnogi proizvajalci avtomobilov zahtevajo, da grelne svečke delujejo prekinjeno: v določenih situacijah med vožnjo so take grelne svečke prižgane celo po ogrevanju motorja, da preprečijo prekomerno hlajenje motorja med vožnjo navzdol. Prav tako pomagajo pri regeneraciji filtra trdih delcev (DPF) s povečanjem temperature v zgorevalni komori, kar poveča temperaturo izpušnih plinov. Zato se lahko najmanjša težava z grelnimi svečkami spremeni v drago okvaro. Če grelne svečke na avtomobilu z DPF ne delujejo pravilno, se lahko DPF zamaši in ga bo treba zamenjati. Zato je odkrivanje in odpravljanje okvar na grelnih svečkah ključnega pomena za zaščito drugih delov.
Najboljše vrste grelnih svečk za zimo Ker je zima že tukaj, je Kai Wilschrey, vodja tehnične službe za poprodajni trg v regiji EMEA v podjetju NGK SPARK PLUG, odgovoril na vprašanje, katere so najboljše grelne svečke za zanesljiv zagon.
„Obstajata dve glavni tehnologiji grelnih svečk: s kovinsko konico in s keramično. Obe vrsti lahko izboljšata zmogljivost hladnega zagona, vendar keramične grelne svečke nudijo dodatne prednosti pri nizkih temperaturah,“ je odgovoril Kai.
Vendar pa opozarja, da sta dve vrsti, čeprav na prvi pogled zelo podobni, precej različni glede upornosti in napetosti, zato nista medsebojno zamenljivi.

Grelne svečke opravljajo veliko pomembnih nalog, ne le pozimi. Proaktivnost se splača, zato vsekakor prosite na servisu, da preverijo grelne svečke v vašem vozilu. Nihče noče obtičati v mrzlem jutru!
Za ogled videoposnetkov o testiranju grelnih svečk podjetja NGK SPARK PLUG in drugih videoposnetkov obiščite stran
YouTube ali platformo na naslovu
https://www.tekniwiki.com/.